Tebord med fajansbricka 17/1800-tal

657288

FAJANSBRICKA, 1700-talets andra hälft, målad dekor i blått, centralt orientaliserande motiv inom oval, kanten med fascesstav, STÄLL, sengustaviansk stil, 1800-tal, fanerad med mahogny, beslag i mässing, utdragbara ljusbrickor, avsmalnande kannelerade ben med hjultrissor, höjd 77, 90 x 63 cm

PROVENIENS: Stopalo

Renoverat, skivan lagad

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (26 bud)
5148573
39 000
5145138
38 000
5145138
37 000
5148380
36 000
5145138
33 000

Slutpris SEK:
39 000
3 764 EUR, 4 274 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.