Trépied sengustaviansk

657267

TREPIED, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, fanerad och massiv mahogny, svängda ben krönta av karyatider med huvuddok r Ernst Philip Thomans art (hovbildhuggare i Stockholm 1760-1833), avslutande bockfötter, fotplatta på klot, höjd 77,5, diameter 39 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre lagningar och skador

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Trépied sengustaviansk

Budhistorik (37 bud)
5153111
15 000
5153117
14 500
5153111
14 000
5145114
13 500
5153109
13 500

Slutpris SEK:
15 000
1 448 EUR, 1 644 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.