Ryttarstaty Eugène de Beuharnais

657180

RYTTARSTATYETT, Frankrike 1800-talets första hälft, föreställande Napoleons styvson Eugène de Beuharnais (1781-1824), patinerad brons, postament fanerat med marmo giallo, höjd 47,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 201, jämför identisk statyett i Biblioteket på Rosendals slott

Smärre nagg, postament och ryttare isärtagbara

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Konst, Skulpturer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (38 bud)
5153517
9 000
5148742
8 800
5153511
8 600
5148742
8 400
5153508
8 200

Slutpris SEK:
9 000
869 EUR, 986 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.