Salongsbord gustavianskt

657170

SALONGSBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, citron, ebenholz, lönn och mahogny, inläggningar av friser och fält, infälld skiva av Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, undersidan med ristad tumangivelse 23 12, avsmalnande ben med fothylsor med hjultrissor i mässing, höjd 75, 72 x 45, porfyrskivan 57 x 30 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, spår av fotkryss, skivan sannolikt ej ursprunglig, ett hörn med lagning

Ändringar/tillägg

Möbler, Soffbord, sidobord, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Salongsbord gustavianskt

Budhistorik (17 bud)
5153193
25 000
5153196
25 000
5153193
24 000
5153188
23 000
5153186
22 000

Slutpris SEK:
25 000
2 413 EUR, 2 740 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.