Oljemålning tillskriven Anders Hultgren

657168

ANDERS HULTGREN (1763-1840) tillskriven: Änglar i fyrspann påväg mot pärleporten, olja på duk, 84 x 104,5 cm, samtida förgylld ram i empire

PROVENIENS: Stopalo

Hultgren blev 1780 s.k. styckmästare (dekorativ tavelmålare) i Stockholms målarämbete. 1783-1791 studerade han vid Konstakademien, där han ansågs vara en av de stora begåvningarna. Hans stora tid kom i 1800-talets början. För prins Fredrik Adolf, Gustav III:s bror, utförde Hultgren 1802 i Tullgarns slott en rad dekorativa arbeten i sengustaviansk stil. I likhet med sin vän Fredrik Westin uppvaktade han på 1810-talet den nyvalde kronprins Karl Johan med allegoriska kompositioner i nyantik stil.

Uppfodrad, retuscher

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Konst, Äldre måleri, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (18 bud)
5150947
13 500
5150944
13 000
5150933
12 500
5150931
12 000
5150870
11 500

Slutpris SEK:
13 500
1 293 EUR, 1 519 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.