Ampel empirestil

657035

AMPEL, empirestil, 1900-talets början, sannolikt Gusums Bruk, för 12 ljus, stomme av förgylld brons, genombrutet krön med dekor av palmetter, ljusring med klassicerande huvuden krönta av ljuspipor i form av korgar, utsvängda ljusarmar, skål av slipat glas med avslutande pinjekotte, höjd 80, diameter 77 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Gusums Bruk, mässingsprodukter 1881-1925, Stiftelsen Gusums Bruksmuseum, 2019, sidan 100, jämför ampel tillverkad 1898-1919

Smärre slitage, borrad för el

Ändringar/tillägg
Sannolikt/probably Gusums Bruk. Visning 9-14 september på Nybrogatan 32 Måndag-fredag 11-18 Torsdag kvällsöppet till 20 Lördag 11-16

Belysning, Ljuskronor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Ampel empirestil

Budhistorik (21 bud)
5135283
22 000
5134030
21 000
5134030
18 500
5132088
18 000
5129420
17 500

Slutpris SEK:
22 000
2 123 EUR, 2 411 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.