Byråar stockholmsarbeten i empire

656892

DANIEL SEHFBOM (mästare i Stockholm 1800-1837) tillskrivna, ett par byråar, högklassiga stockholmsarbeten i empire, arkitektonisk form, fanerad med mahogny och inslag av björk, inläggningar av mässingslister, övre lådan med fällbar front och lådinredning, lådbottnar av thuja, fronten med släta pelare med förgyllda krön, samkomponerad front med ymnighetshorn relief, låsen delvis märkta LVL E under krona, nycklar medföljer, höjd 97,5, 110,5 x 59 cm

PROVENIENS: Stopalo

En byrå med spår av sekundära beslag

Ändringar/tillägg

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (19 bud)
5152294
50 000
5152307
48 000
5152294
46 000
5152297
44 000
5152294
42 000

Slutpris SEK:
50 000
4 825 EUR, 5 480 USD
Utropspris SEK:
40 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.