Byrå rokoko J.H. Remmers

656824

JOHAN HINDRICH REMMERS (ämbetsmästare i Stockholm 1754-1773/90), byrå, stockholmsarbete i rokoko, dubbelsignerad IHREMRS samt med Stockholms snickarämbetes sigill, fanerad med amarant, rosenträ, sandelträ och valnöt, beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, kortsidorna med rombmotiv, skiva av röd kalksten med dubbel kälning, höjd 79, 118 x 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa skador och lagningar, del av lambrekäng saknas

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå rokoko J.H. Remmers

Budhistorik (14 bud)
5153259
29 000
5142670
28 000
5153255
27 000
5142670
26 000
5142661
25 000

Slutpris SEK:
29 000
2 799 EUR, 3 178 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.