Konsolbord och spegel empire Bylander

656802

PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), konsolbord och spegel, göteborgsarbeten i empire, bordet etikettsignerat, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt bemålade, bordet med godronnerad kant, sargen med vinlövsbård, volutformade konsoler, bakstycket med dekor av lyra och vinlövsrankor, skiva av carraramarmnor, portoroimiterad fotplatta, spegeln krönt av skulpterad örn, pelare med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, bordets höjd 81,5, 131 x 55, spegeln 222 x 108, total höjd 303,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre dekor- och förgyllningsskador, fotplattan sannolikt något kortad på höjden

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
5147715
42 000
5148535
40 000
5147715
36 000
5148534
35 000
5147715
30 000

Slutpris SEK:
42 000
4 053 EUR, 4 603 USD
Utropspris SEK:
25 000