Konsolbord med spegel tillskrivna P.G. Bylander

656756

PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852) tillskrivna, spegel och konsolbord, göteborgsarbete i empire, mahognyfanerade, delvis träskuren dekor och pastellage, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, spegelns entablement med fleurongor och kymationbård, pelare med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, konsolbordet med dekor av psykopomper, emblem av lyra, sarger med akantusbård, svärtad sockel, spegel 136,5 x 81, konsolbord höjd 87, 79 x 62, total höjd 223,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, smärre skador och lagningar

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (11 bud)
5150985
6 600
5150980
5 400
5150973
5 200
5149312
5 000
5142239
4 800

Slutpris SEK:
6 600
637 EUR, 723 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.