Baljfåtölj sengustaviansk av Ephraim Ståhl

656692

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), baljfåtölj, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, av Ephraim Ståhl (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21), otydligt signerad ES, med Stockholms stolmakarämbets sigill, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, sarger med löpande hund, karmar med sfinxhuvuden, dekor i form av doserade kedjor på rygglänets övre kant, sarger med bladstav, sabelformade fram- och bakben med avslutande bockfötter, bemålad och bronserad dekor, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Arkitekten Hjalmar Molin (1868-1954)
Stopalo

LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, jämför snarlik fåtölj av Ephraim Ståhl tillverkad i en uppsättning om 14 stycken för Stockholms slott sidan 108f

Slitage, smärre dekorskador

Ändringar/tillägg

Möbler, Fåtöljer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (40 bud)
5153923
56 000
5153936
54 000
5153923
52 000
5153928
52 000
5153923
50 000

Slutpris SEK:
56 000
5 880 EUR, 7 280 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.