Spegel sengustavianskt stockholmsarbete

656680

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, sannolikt originalförgyllning med polerat guld och slagmetall samt bemålad, träskuren dekor och pastellage, över- och understycke med infattade gouacher, antikiserande motiv, samt med blomsterurna, krönet med pärlstav, ramen med porfyrimitation, pärlstav och kymation, kvicksilverfolierade glas, 129 x 76 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, senare porfyrimitation

Ändringar/tillägg
Senare porfyrimitation. Later porphyry imitation. Visning 9-14 september på Nybrogatan 32 Måndag-fredag 11-18 Torsdag kvällsöppet till 20 Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (21 bud)
5152063
18 500
5151719
18 000
5151623
17 500
5151718
17 000
5151623
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.