Fransk värja för underofficer

668891

VÄRJA, 1800-tal, Frankrike, sannolikt M1817 modifierad 1831 för underofficer, fäste i mässing, parerplåt med dekor av den Galliska Tuppen, stålklinga märkt Col. aux Klingenthal, längd (inkl. balja) ca 97 cm

Åldersrelaterat slitage, baljan med nötningar, samt. hål, smärre spår av rost på klingan

Ändringar/tillägg

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Fransk värja för underofficer

Budhistorik (13 bud)
5090737
1 600
5090994
5090737
1 400
5087188
1 300
5090641
1 300

Slutpris SEK:
1 600
154 EUR, 175 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.