Edvard Albert Stenberg tempera

668472

EDVARD ALBERT STENBERG (1883-1950): figurer i ökenlandskap, 1930/-40-tal, signerat E Stenberg, tempera på masonitpannå, ca 45x55 cm

HISTORIK: Edvard Albert Stenberg utbildade sig till konstnär på Valands under Carl Wilhelmsson, därefter till arkitekt i Tyskland. Under 1910-1920-tal vistades han i likhet med många målande generationskamrater i Paris. Till skillnad från flertalet rönte han här stora framgångar med sitt måleri. Han ställde ut på Salongen samt hos flera stora parisgallerier. Bl a hade han separatutställningar hos Bernheim Jeune och Galerie Devambez. När Stenberg återvände till Sverige försvann han från rampljuset. Idag är han i princip bortglömd. Så är inte fallet i Frankrike. Senast 2000 fanns han representerad på samlingsutställningen Les Vikings de Montparnasse på Musee de Montparnasse tillsammans med namn som Dardel, Derkert, Grünewald. GAN och Hjertén. I Stockholm är Edvard Albert Stenberg representerad på såväl Nationalmuseum som Moderna Museet.
Skador: Pannån något stött i kanterna

Rum 6

Budhistorik

2019-08-19 kl 13:44
Slutpris SEK:
0
0 EUR, 0 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.