Spegel gustaviansk Johan Åkerblad

668352

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ under krona, skuren dekor med bl.a festonger, förgylld, delat fasettslipat glas, ca 142x64 cm

Senare nedre glas, ytslitage

Speglar, Selected

Rum 12

Budhistorik (14 bud)
5084985
15 500
5084533
15 000
5084983
14 500
5084533
14 000
5084981
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 496 EUR, 1 699 USD
Utropspris SEK:
17 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.