Tankas kunglig gåva

668140

TANKAS, 2 st, 1900-talets slut, olja på duk, föreställande bl a gudinnan Tara, ramverk av textil

PROVENIENS: Gåva till nuvarande ägare från Kungen av Bhutan, Jigme Singye Wangchuck i samband med personlig audiens år 1989.

Konst, Modernt måleri, Etnografica, Diverse

Monter 25

Tankas kunglig gåva

Budhistorik (13 bud)
5083720
5083566
3 800
5083718
3 600
5083566
3 400
5082426
3 200

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.