Varia

668113

VARIA (21), Matthias Claudius, Werke, 1-4, 2 vol, Swenska psalmboken, 1844, Lilla barntidningen 1876, bible Danmark 1740, Nouvelle bibliotecque de campagne... Amsterdam 1769, LÍntrigue du cabinet...1782, Skaldestycken satte i musik, 1700/1800-tal, Swenska folkets Sago-häfder.. 1853, Holy Bible Philadelphia 1804, vol III, Theatre francais, 1840, Asmus onmnia sua secum portans....tidigt 1800-tal, Vitterhetsarbeten af Creutz och Gyllenborg, andra upplagan 1812, Förtecknig över boksamlingar (olika nationer) i Uppsala,
Uppsala 1855, Ludvig Holberg Peder Paars, Köpenhamn 1844, Historiska berättelser, Stockholm 1830, Johan Ernst Riets Rietz, Ordbok över svenka allmogespråket, Lund 1867, några titlar med svensk och dansk teologisk litteratur samt engelsk-fransk ordbok, samtida helfr och hlfr band

Några lösa i bindningen, uttrokat läder, revor, nagg, påskrifter, ej genomgångna

Böcker/Kartor, Diverse

Monter 6

Varia

Budhistorik (5 bud)
5074764
5074636
950
5074636
550
5074634
500
5074634

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.