Varia

668106

VARIA, (30) Samuel Loenbom, Handlingar til konung Carl XI:tes historia. (3) I-XV. Stockholm 1763-74, pergamentband, 1600/1700-tal teologi, Voltaire, La Henriade, Göteborg 1781, Laurentii Fornelii, Kyrkiopostilla, Jönköping 1697, samlade dikter av vItalis 1837, diverse teologisk litte
ratur, 1700 och 1800-tal, Ludvig Holbergs skrifter, 11 och tolfte delen, Köpenhamn 1807, Frioedrich von Schiller, dramtiska verk och diktning bl a Wallenstein och jungfrun av Orleans, Wilhelm Tell, 4 v, Aachen 1816-1817, Oehlenslägers diktwerke, I-III, Köpenhamn 1844-45, Walter Scott, svensk översättning, Morfars sagor, 4 vol, 1829-33, samtida pergamentband, hlfr och hft,

Några lösa i pärmarna, vissa med omfattande skador, nagg, veck, påskrifter, slitage, ej genomgångna

Böcker/Kartor, Historia

Monter 9

Varia

Budhistorik (6 bud)
5079752
1 300
5077894
5074765
5074760
5074758

Slutpris SEK:
1 300
125 EUR, 142 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.