Violin Tyskland / Böhmen

665931

VIOLIN, en tysk/böhmisk violin från 1800-talet. Instrument har drakhuvud och saknar etikett. Korpuslängden är 355 m.m, tot längd 61,5 cm, senare väska medföljer (med nycklar).

Värderad till 28 000 kr av Sebastian Skarp Violinateljé, den 8:e oktober 2018.

Tema: Violiner och stråkar

Bruksslitage. Ev. senare drakhuvud.

Instrument, Diverse, Instrument

Kundcenter

Violin Tyskland / Böhmen

Budhistorik (13 bud)
5081867
5 000
5081866
4 800
5081865
4 600
5081863
4 400
5081860
4 200

Slutpris SEK:
5 000
483 EUR, 548 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.