B&G Mågestellet

662413

FANNY GARDE, "Måsen", matservis, ca 64 dlr, Bing & Gröndahl, Danmark, porslin, formgivningsår 1895, bestående av 3 äggkoppar, 8+8 djupa tallrikar, 7 mattallrikar, 7 assietter, 7 desserttallrikar, salt- och pepparkar, 2+2+1+1 skålar, 4 uppläggningsfat, såsskål, såssnipa, smörsnäcka, terrin med lock, 2 vaser, ytterfoder, 2+2 askfat, mindre assiette, mindre skål, medföljande "Måsen", 3 dlr, Kunglig Dansk, skål, uppläggningsfat, mindre fat

HISTORIK: Under 1950-talet utsågs servisen till Danmarks nationalservis

2:a och 3:e sortering, ett medföljande uppläggningsfat med mindre kantnagg (B&G), en mattallrik med underliggande nagg (Kungl Dansk), någon ej noterad obetydlig skada kan förekomma

Keramik/Porslin

Monter 6

B&G Mågestellet

Budhistorik (16 bud)
5027872
5027004
2 600
5027003
2 400
5027002
5027000

Slutpris SEK:
295 EUR, 327 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.