Yataghan silver

662152

YATAGAN, osmansk, 1700-/1800-tal, fäste av silver med niellodekor, bladet med stämpel, textilklädd balja, bladets längd ca 63, total längd 77 cm

Fäste med bristning och stötskada, balja med spricka och slitage

Vapen/Medaljer, Blankvapen

Yataghan silver

Budhistorik (9 bud)
5040094
6 000
5040093
5 600
5040002
5 200
5040000
4 200
5038692
3 200

Slutpris SEK:
6 000
579 EUR, 658 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.