Ester Torbor Ottosdotter-Lindberg oljemålning

661683

ESTER "ESSE" TORBORG OTTOSDOTTER-LINDBERG (1900-1962): "Solförmörkelse (1945)", signerad och daterad Ottosdotter -45, olja på duk, ca 59x78 cm

Smärre slitage

Ändringar/tillägg
Ester (Esse) Torborg Ottosdotter-Lindberg, (1900 i Västra Ryland, Tanums församling, Bohuslän - 19 maj 1962 i Katarina församling, Stockholm). Hon studerade vid Göteborgs musei rit- och målarskola 1919-1923.
Representerad: Göteborgs Konstmuseum, Nordhemsskolan och Sahlgrenska sjukhuset, Göteborg.

Fack 16

Budhistorik (19 bud)
5027339
1 400
5026966
1 300
5027336
1 300
5026966
5027335

Slutpris SEK:
1 400
137 EUR, 153 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.