Orientmatta silke antik Tabriz

660401

ORIENTMATTA, antik, ca 1890, Tabriz, silke på silkesvarp, montage för upphängning, ca 285x184 cm

Smärre slitage, något reducerade kortsidor, fransar med slitage/skador

Mattor/Textilier

Budhistorik (34 bud)
5031239
100 000
5031251
98 000
5031239
96 000
5031250
94 000
5031239
92 000

Slutpris SEK:
100 000
9 650 EUR, 10 960 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.