Spegel gustaviansk Johan Åkerblad

660164

JOHAN ÅKERBLAD (spegelfabrikör i Stockholm 1758-1799), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad IÅ under krona, skuren dekor med bl.a festonger, förgylld, delat fasettslipat glas, ca 142x64 cm

Senare nedre glas, ytslitage

Speglar, Selected

Rum 12

Budhistorik (5 bud)
5036180
13 000
5036178
12 000
5036175
11 000
5032673
10 500
5032545
10 000

Slutpris SEK:
13 000
1 255 EUR, 1 425 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.