Axel Leopold Wiberg kopia av holländsk mästare

656126

AXEL LEOPOLD WIBERG (1867-1890):
Krogscen, signerad "Copi af A.L Wiberg", olja på duk, ca 42 x 62 cm.

HISTORIK:
Wiberg studerade vid Konstakademien 1886-90. Enligt Svenskt Konstnärslexikon dog Wiberg 1890 endast 23 år gammal.

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 3

Budhistorik (5 bud)
4986927
500
4982056
450
4978734
4977835
4977393

Slutpris SEK:
500
49 EUR, 55 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.