Matbord

656010

MATBORD, 1900-talets andra hälft, massivt körsbärsträ, höjd 73, 170 x 105 cm

HISTORIK: Enligt uppgift en specialbeställning hos snickerifabriken A H Eriksson & Söner, Vrena, som sedan länge tillverkar Josef Franks soffbord för Firma Svenskt Tenn. Modellen sägs vara en anpassning av Josef Franks soffbord modell 947

Bruksslitage, slitage på bordskiva i form av märken samt fuktfläckar

Möbler, Matbord

Rum 7

Matbord

Budhistorik (2 bud)

4990399
4977384

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.