Josef Frank "Diplomat" soffbord,Firma Svenskt Tenn

655730

JOSEF FRANK,"Diplomat", soffbord, modellnummer 2073, Firma Svenskt Tenn, formgivet 1949, skiva fanérad med pyramidmahogny, höjd ca 48 cm, 105x105 cm

Ingår i tema-auktionen "Moderna Klassiker"

Ställvist omfattande slitage i form av mindre störmärken kring ben samt mindre repor, stötmärken och ytfläckar på skiva, något blekt stomme

Möbler, Soffbord, sidobord, Design, Svenskt Tenn

Rum 7

Josef Frank

Budhistorik (32 bud)
4988691
12 500
4988644
12 000
4988686
12 000
4988644
11 500
4988680
11 000

Slutpris SEK:
12 500
1 206 EUR, 1 370 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.