Svenska Herrgårdar

654424

MATSERVIS, 40 dlr, flintgods, "Svenska Herrgårdar", Rörstrand, 1800-talets slut, bestående av: 21 mattallrikar "Nyqvarn Södermanlan" (diam 24 cm), 11 assietter "Håtuna Holm Upland" (diam 21 cm) och 16 djupa tallrikar "Östra Malma Södermanland" (diam 24 cm)

Smärre nagg, krackeleringar, sprickor och missfärgning

Keramik/Porslin, Matserviser, kaffeserviser

Makadamgatan 11, Helsingborg

Svenska Herrgårdar

Budhistorik (8 bud)
4989965
4989964
900
4989963
850
4989961
4989959
600

Slutpris SEK:
97 EUR, 110 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 540 kr.