Lyktbord från Näs herrgård

645412

LYKTBORD, 2 st., snarlika, 1800-talets första hälft, svarvad tripodfot, bemålade i pärlgrått med underliggande äldre färgskikt, höjd 66/64, 63,5x50 resp 63x51,5 cm

PROVENIENS: Näs herrgård, Rö socken, Stockholms län

LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland II, sidan 15, avbildade i förstugan på Näs

Slitage

Möbler, Soffbord, sidobord

Rum 21

Lyktbord från Näs herrgård

Budhistorik (31 bud)
4907846
6 200
4907844
6 000
4907844
5 400
4907843
5 200
4907843
5 000

Slutpris SEK:
6 200
598 EUR, 680 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.