Halssmycke allmoge

644712

HALSSMYCKE, delvis förgyllt troligen låghaltigt silver, allmoge, troligen 1800-tal, 4-radigt smycke med ärtlänkar med kulformad dekor samt kläppar med hjärtformad dekor, kistlås med blomsterdekor, längd ca 41 cm, vikt ca 60 g

Åldersrelaterat slitage. Kistlås med baksidigt monogram. Saknar märkning.

Guld/Smycken, Allmoge

Makadamgatan 11, Helsingborg

Halssmycke allmoge

Budhistorik (3 bud)

4900056
4900048
850
4884995
650

Slutpris SEK:
98 EUR, 109 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 200 kr.