Jeanette Rubenson Fiskebäckskil

643850

JEANETTE RUBENSON (född Leman, 1854-1938),
Motiv från Fiskebäckskil, signerad på baksidan Jeanette Rubenson, 46x37 cm

HISTORIK: Ernst Josephson porträtterade en virkande Jeanette Rubenson 1883.
Den kända målningen finns att beskåda i Göteborgs Konstmuseum

Krackeleringar

Konst, Äldre måleri

Tavelvagn 1

Budhistorik (11 bud)
4883010
4887534
750
4883010
700
4887533
650
4883010
600

Slutpris SEK:
76 EUR, 86 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.