Buddhastaty

643745

BUDDHASTATY, 1700/1800-tal, Thailand, den stående Buddha håller händerna i positionen "Abhaya mudra" (mudra utan rädsla), förgylld brons, monterad på senare sockel i trä, höjd (med sockel) ca 72 cm

Gammal lagning/rekonstruktion på ena benet, bruks och åldersrelaterat slitage

Orientaliskt, Skulptur

Buddhastaty

Budhistorik (35 bud)
4903914
7 600
4902741
7 400
4903913
7 400
4902741
7 200
4903912
7 000

Slutpris SEK:
7 600
725 EUR, 815 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.