Ikon Ryssland

637441

IKON, Bebådelsen med ärkeängeln Gabriel Norra Ryssland, 1800-talets första hälft, har i kyrkorummet suttit på "De heliga dörrarna", (kallas även "de kungliga portarna") tempera och olja på pannå, största mått ca 55x45 cm

Partiella färgbortfall, urtaget hål upptill

Diverse

Ikon Ryssland

Budhistorik (20 bud)
4848032
3 400
4846667
3 200
4848031
3 200
4846667
4846360

Slutpris SEK:
3 400
328 EUR, 373 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.