Terrin Marieberg

636702

TERRIN med LOCK, Marieberg, J. E. Ehrenreichs period 1758-1766, fajans, vitglaserad och polykromt målad dekor av blommor, vid hänklarna groteska ansikten samt knopp i form av fågel, märkt MB samt E, höjd ca 24 samt 42x30

Proveniens: Friherrliga ätten Hermelin

Omfattande lagningar och sprickor, nagg och retusch på knoppen, nagg, slitage

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Selected

Monter 7

Terrin Marieberg

Budhistorik (26 bud)
4843965
19 000
4843987
18 500
4843965
18 000
4843971
17 500
4843965
17 000

Slutpris SEK:
19 000
1 865 EUR, 2 071 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.