Terrin Marieberg

Föregående | Översikt | Nästa

636702

TERRIN med LOCK, Marieberg, J. E. Ehrenreichs period 1758-1766, fajans, vitglaserad och polykromt målad dekor av blommor, vid hänklarna groteska ansikten samt knopp i form av fågel, märkt MB samt E, höjd ca 24 samt 42x30

Proveniens: Friherrliga ätten Hermelin

Omfattande lagningar och sprickor, nagg och retusch på knoppen, nagg, slitage

Keramik/Porslin, Övrigt porslin och keramik, Selected

Monter 7

636702 - Terrin Marieberg
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Terrin Marieberg

Budhistorik (8 bud)
4835002
10 000
4834894
9 200
4831811
8 200
4829936
7 400
4829108
7 200

2 dagar kvar
Avslutas 2019-04-22
18:48   (19:48 )
AKTUELLT BUD SEK:
10 000
1 007 EUR, 1 144 USD
Utropspris SEK:
15 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.