Ferdinan Boberg Kungakanna

636351

FERDINAND BOBERG, "Kungakanna", silver, stämplad K Andersson, Stockholm 1912, förgylld, genombrutet rutmönster vid bas, dekor av kronor, reliefdekor av blomknoppar, lock genombrutet i form av krona, centralt placerat Gustav V:s monogram, höjd 32 cm, vikt ca 2082 g

Historik: Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet.

Inskription: "HM Konungens Hederspris vid 21a Allmänna Svenska Landtbruksmötet i Örebro 1911 För framgångsrika bemödanden för främjandet af en rationell skogskultur"

Lockknopp lös och samt med buckla

Silver

Ferdinan Boberg Kungakanna

Budhistorik (8 bud)
4838307
12 000
4838306
11 500
4836443
11 000
4835972
10 500
4835454
7 600

Slutpris SEK:
12 000
1 178 EUR, 1 308 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.