Ferdinan Boberg Kungakanna

Föregående | Översikt | Nästa

636351

FERDINAND BOBERG, "Kungakanna", silver, stämplad K Andersson, Stockholm 1912, förgylld, genombrutet rutmönster vid bas, dekor av kronor, reliefdekor av blomknoppar, lock genombrutet i form av krona, centralt placerat Gustav V:s monogram, höjd 32 cm, vikt ca 2082 g

Historik: Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet.

Inskription: "HM Konungens Hederspris vid 21a Allmänna Svenska Landtbruksmötet i Örebro 1911 För framgångsrika bemödanden för främjandet af en rationell skogskultur"

Lockknopp lös och samt med buckla

Silver

636351 - Ferdinan Boberg Kungakanna
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Ferdinan Boberg Kungakanna

Budhistorik (6 bud)
4836443
11 000
4835972
10 500
4835454
7 600
4819729
7 400
4816641
7 200

8 timmar 27 minuter kvar
Avslutas 2019-04-20
11:36   (12:36 )
AKTUELLT BUD SEK:
11 000
1 108 EUR, 1 258 USD
Utropspris SEK:
18 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.