Vicke Lindstrand vas Upsala Ukeby

636111

VICKE LINDSTRAND (1904-1983), vas, Upsala Ekeby, i produktion 1944-48, dekor av fem apor i brunt mot ljusgul fond, signerad Vicke på fotklacken samt stämpelmärkt EKEBY 352 V.L, höjd 31 cm

Några smärre fotnagg på fotringen

Keramik/Porslin, Design

Monter 29

Budhistorik (12 bud)
4847918
4834997
2 800
4847750
2 800
4834997
2 600
4834630
2 400

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.