Täcke 1700-tal

635598

TÄCKE, 1700-talets andra hälft, siden, vaddstickat och broderat, broderad dekor med starkt barocka drag, broderat i schatter-, stjälk- och knutsöm, baksida av tryckt linne, kantat med grönt bomullsband, ca 206x180 cm

PROVENIENS: Inköpt på auktion på Penningby slott, omkring år 1910.

Kraftigt skörat

Diverse, Hem, Mattor/Textilier

Täcke 1700-tal

Budhistorik (38 bud)
4828488
11 000
4828261
10 500
4820052
10 000
4820052
9 600
4819374
9 400

Slutpris SEK:
11 000
1 062 EUR, 1 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.