Pablo Picasso kanna

633636

PABLO PICASSO (1881-1973): kanna, fajans, dekor i svart och blått, märkt MADOURA, höjd ca 18,5 cm

Proveniens: Gåva från Picasso till konstläraren Gunnar Didoff i mitten av 1950-talet.

invändigt med krackelyr

Keramik/Porslin, Konst, Design

Pablo Picasso kanna

Budhistorik (14 bud)
4827473
21 000
4822273
20 000
4822258
19 000
4821657
18 500
4820718
18 000

Slutpris SEK:
21 000
2 027 EUR, 2 302 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.