Afrikansk kungakrona

633415

KONUNGAKRONA (odudua), Yoruba, Nigeria, 1900-tal, textil med pärlbroderi, höjd 42cm (107cm inkl pärlhängen)
Proveniens: enligt uppgift inköpt hos Tribal Art-handlare Bruce Green, New York omkring 1986 för ca $3.500

Etnografica

Afrikansk kungakrona

Budhistorik (2 bud)

4828164
550
4809662

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.