Pompom-vas av Oiva Toikka

628894

OIVA TOIKKA, vas, "Pompom", signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö, ca 1970, klart, rött och lila glas, höjd 26 cm, bredd 15,5 cm

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Glas, Vaser, skålar, fat, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Pompom-vas av Oiva Toikka

Budhistorik (17 bud)
Bud EUR
4822639
4823288
1 450
4822639
1 400
4823286
1 350
4822639
1 300

Slutpris EUR:
14 896 SEK, 1 704 USD
Utropspris EUR:
1 200-1 500