Alvar Aalto golvlampa modell A811

627053

ALVAR AALTO, golvlampa, modell A811, Artek 1900-talets slut, skärm med vitmålade lameller i metall, delar i mässing, skaft och fotplatta läderbeklädda, höjd 161 cm.

Proveniens: samling Jaakko Lindberg

Smärre bruksslitage

Belysning, Golvlampor, Design

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (16 bud)
Bud EUR
4824099
700
4824118
700
4824099
680
4824066
660
4824047
640

Slutpris EUR:
700
6 951 SEK, 795 USD
Utropspris EUR:
800-1 000