Rustning 1800-tal

626737

RUSTNING, 1800-tal, sannolikt Tyskland, med sluten hjälm av sk kyrassiärtyp, delvis med smedstämplar, på stativ, total höjd ca 204 cm

Sockel med torrspirckor, läderdelar med skador. Hjälm ej ursprungligen tillhörande.

Vapen/Medaljer

Rum 20

Rustning 1800-tal

Budhistorik (39 bud)
4755018
42 000
4755025
40 000
4755018
39 000
4755024
38 000
4755018
37 000

Slutpris SEK:
42 000
4 053 EUR, 4 603 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.