Stanhope Alexander Forbes, Porträtt av en pojke

625966

STANHOPE ALEXANDER FORBES
England 1857-1947
Porträtt av stående pojke
Dubbelsignerad Stanhope Forbes. Olja på dubblerad duk, 83 x 45,5 cm.

Den irländske konstnären Stanhope Alexander Forbes kallas för "fadern till the 'Newlyn School". Han föddes i Dublin av en engelsk far och en fransk mor. Efter studier vid the Royal Academy School fullföljde han konststudierna i Paris. Han anammade den franska plein-airismen och målade mycket ute i det fria i Bretagne. 1889 gifte han sig första gången med den kanadensiska konstnärinnan Elizabeth Armstrong (1859-1912) och de installerade sig i Newlyn i Cornwall. Forbes hade upptäckt denna lilla fiskeby några år tidigare och hade skapat 'The Newlyn School', vilken påminner om "Barbizon-skolan" i Frankrike. Konstnärer som lämnade staden och dess ateljéer för att måla ute i det fria med fokus på det naturliga ljuset. Anders Zorn besökte 1888 Newlyn och träffade då även Forbes i dennes friluftsateljé.

Konst, Äldre måleri, Selected

Rum 4

Budhistorik (24 bud)
4751775
18 000
4751784
18 000
4751775
17 500
4751777
17 500
4751775
17 000

Slutpris SEK:
18 000
1 813 EUR, 2 059 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.