Anna Petrus ljusstakar Herman Bergman

623293

ANNA PETRUS, ljusstakar, 1 par, Herman Bergman, Stockholm 1923-25, tenn, dekor av sittande lejon, ljusmanschetter, signerade A. Petrus samt Herman Bergmans Konstgj. AB, höjd ca 24 cm

HISTORIK
Anna Petrus (1886-1949) var en av de första konstnärerna som i början av 1920-talet arbetade med tenn hos Herman Bergman. Lite senare kom hon även att rita tennföremål till firma Svenskt Tenn. Ljussstakarna var i produktion åren 1923-25. Modellen ställdes ut både i Paris 1925 och i New York 1927.

LITTERATUR
Jämför Hedvig Hedqvist, Rikard Jacobson och Jan von Gerber, Modernt Svenskt Tenn, Stockholm 2004, bild s. 21 samt Marie Rehnberg, Anna Petrus - Skulptör och industrikonstnär, Signum, Stockholm 2009 bild s. 83.

Lejonen saknar stavar, ljusmanschetter ej original och något skeva

Diverse, Selected, Belysning

Monter 12

Budhistorik (32 bud)
4738274
38 000
4738272
37 000
4738273
37 000
4738272
36 000
4738270
35 000

Slutpris SEK:
38 000
3 667 EUR, 4 165 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.