Agda Holst oljemålning

621218

AGDA HOLST (1886-1976): "Vid lampan", signerad Agda Holst 1919, olja på pannå, ca 40x36 cm;

HISTORIK:

Under 1918 och 1919 vistades Agda Holst långa perioder i Köpenhamn där hon kunde ta del av de internationella strömningarna.

Målningen Vid Lampan är omnämnd på sidan 81 och 82 i Birgit Rausings bok Agda Holst "Livet, konsten".
".men från året 1919 finns en annan bild med en tydlig modernistisk accent Vid Lampan. Det föreställer en handarbetande modell med en lampskärm som står på lut för att ge arbetsljuset skärpa, samtidigt som den gett målarinnan anledning att förstärka bildrytmen, helt i Harald Giersings anda."

PROVENIENS
Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Konst, Modernt måleri, Tema

Agda Holst oljemålning

Budhistorik (52 bud)
4763792
90 000
4763812
88 000
4763792
86 000
4763803
84 000
4763792
82 000

Slutpris SEK:
90 000
8 685 EUR, 9 864 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.