Agda Holst oljemålning

Föregående | Översikt | Nästa

621218

AGDA HOLST (1886-1976): "Vid lampan", signerad Agda Holst 1919, olja på pannå, ca 40x36 cm;

HISTORIK:

Under 1918 och 1919 vistades Agda Holst långa perioder i Köpenhamn där hon kunde ta del av de internationella strömningarna.

Målningen Vid Lampan är omnämnd på sidan 81 och 82 i Birgit Rausings bok Agda Holst "Livet, konsten".
".men från året 1919 finns en annan bild med en tydlig modernistisk accent Vid Lampan. Det föreställer en handarbetande modell med en lampskärm som står på lut för att ge arbetsljuset skärpa, samtidigt som den gett målarinnan anledning att förstärka bildrytmen, helt i Harald Giersings anda."

PROVENIENS
Sophie-Louise Wachtmeister, Helsingborg.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Konst, Modernt måleri, Tema

Nybrogatan 32, Stockholm

621218 - Agda Holst oljemålning
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Agda Holst oljemålning

Budhistorik (13 bud)
4750562
22 000
4749761
21 000
4747857
19 500
4747672
19 000
4744374
17 500

3 dagar kvar
Avslutas 2019-03-25
16:30   (17:30 )
AKTUELLT BUD SEK:
22 000
2 215 EUR, 2 517 USD
Utropspris SEK:
35 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.