Fanny Brate oljemålning 1925

620547

FANNY BRATE (1861-1940): Astrid i solhatt, naket studio, signerad och daterad och dedikerad "Till Jakob 25/7 1925 av Fanny Brate", olja på pannå, 33x48,5 cm

PROVENIENS
Med. Dr Jakob Billström, Stockholm

Fanny Brate inledde studier för August Malmström på Konstakademien i Stockholm i slutet av 1870-talet. Hon företog därefter en rad studieresor utomlands under 1880-talet, däribland Paris där hon inledde studier 1887.
Mottagande av Kunglig medalj 1885 vittnar om Fanny Brates konstnärliga begåvning, som bl.a. tog sig uttryck i interiörer och hemskildringar och senare illustrationer av en rad barnböcker. Auktionens båda verk föreställer konstnärens dotter Astrid, och är målade med 35 års mellanrum. På samma gång som de utgör en kärleksfull del av familjen Brates historia, illustreras konstnärens förmåga att som i den senare målningen ta till sig det rådande moderna måleriet genom en solbadande Astrid.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Fanny Brate oljemålning 1925

Budhistorik (10 bud)
4762723
25 000
4764057
24 000
4762723
22 000
4762493
21 000
4749391
20 000

Slutpris SEK:
25 000
2 413 EUR, 2 740 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.