Maj Bring oljemålning 1925

620538

MAJ BRING (1880-1971): Utsikt mot Kastellholmen, Stockholm, signerad och daterad Maj Bring 1925, olja på duk, 40x50 cm

Maj Bring varvade i början av 1900-talet konststudier i Göteborg under Carl Wilhelmson med studier vid Konstakademien i Stockholm. 1908 reste hon till Paris, för att 1910 bli elev till Matisse. Hon återkom sedan till Paris i omgångar under många år framöver, bl.a. för studier vid André Lhotes skola 1922. I auktionens aktuella stockholmsmotiv, daterat 1925, syns tydligt influenserna från såväl Matisse som Lhote i Maj Brings måleri.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Maj Bring oljemålning 1925

Budhistorik (47 bud)
4764086
98 000
4764082
96 000
4764082
94 000
4763981
92 000
4764081
92 000

Slutpris SEK:
98 000
9 457 EUR, 10 741 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.