Maj Bring oljemålning 1925

Föregående | Översikt | Nästa

620538

MAJ BRING (1880-1971): Utsikt mot Kastellholmen, Stockholm, signerad och daterad Maj Bring 1925, olja på duk, 40x50 cm

Maj Bring varvade i början av 1900-talet konststudier i Göteborg under Carl Wilhelmson med studier vid Konstakademien i Stockholm. 1908 reste hon till Paris, för att 1910 bli elev till Matisse. Hon återkom sedan till Paris i omgångar under många år framöver, bl.a. för studier vid André Lhotes skola 1922. I auktionens aktuella stockholmsmotiv, daterat 1925, syns tydligt influenserna från såväl Matisse som Lhote i Maj Brings måleri.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Modernt måleri, Stockholmiana

Nybrogatan 32, Stockholm

620538 - Maj Bring oljemålning 1925
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Maj Bring oljemålning 1925

Budhistorik (23 bud)
4751116
40 000
4743097
39 000
4743097
38 000
4751112
37 000
4743097
36 000

3 dagar kvar
Avslutas 2019-03-25
18:21   (19:21 )
AKTUELLT BUD SEK:
40 000
4 028 EUR, 4 576 USD
Utropspris SEK:
35 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.