Esther Kjerner oljemålning 1952

Föregående | Översikt | Nästa

620256

ESTHER KJERNER (1873-1952): Blomsterstilleben, signerad och daterad E Kjerner 1952, olja på pannå, 46x55 cm

UTSTÄLLD
Stenmans konstsalong, 1959
Gösta Stenmans samling, nr 7479

Esther Kjerner utbildade sig i Stockholm, vid Tekniska skolan och Konstakademin 1890-1895, för att därefter i sällskap med konstnärskollegan Eva Bagge bege sig utomlands. Det dröjde till omkring 1940 innan Esther Kjerner slog igenom, och öppnade sin första separatutställning 1941 i Hovintendent Gösta Stenmans konstsalong i Stockholm. Bland flera utrop i auktionen kan särskilt framhållas "Stilleben med terrin och frukter", och i mindre format "Stilleben med kastanjer och lökar" samt "Stilleben med levande ljus", samtliga tre verk med mycket karaktär och det gemensamt att motivet saknar blommor, vilket annars dominerar konstnärens produktion. Det ovan avbildade utropet, just ett blomsterstilleben och utfört under konstnärens sista levnadsår 1952 (utställt på Stenmans konstsalong 1959), har en utpräglad färgkänsla och utstrålning som ytterligare förstärks av det för konstnären ovanligt stora formatet på målningen.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Nybrogatan 32, Stockholm

620256 - Esther Kjerner oljemålning 1952
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (3 bud)

4752008
22 000
4751618
21 000
4734236
15 500

3 dagar kvar
Avslutas 2019-03-25
17:30   (18:30 )
AKTUELLT BUD SEK:
22 000
2 215 EUR, 2 517 USD
Utropspris SEK:
30 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.