Gerda Roosval-Kallstenius oljemålning

620006

GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS (1864-1939): Italienskt landskap från Tivoli, signerad och daterad Gerda Roosval-Kallstenius Tivoli -94, olja på duk, 68x91,5 cm

Efter studier vid Konstakademien i Stockholm fortsatte Gerda Roosval-Kallstenius 1891 sina studier utomlands, i Frankrike och Italien, under en sammanhängande treårsperiod. Maken och tillika konstnären Gottfrid Kallstenius erhöll samtidigt ett resestipendium till Italien, och medan ett antal kända verk från tiden återfinns av honom är Gerdas produktion från italienvistelsen närmast okänd. Den begränsar sig till Frankrike och Grez-
kolonin. Det aktuella verket är målat i Tivoli utanför Rom, och förmågan att i breda penseldrag fånga det vidsträckta landskapet illustrerar Gerda Roosval-Kallstenius omvittnat fina färg- och ljuskänsla.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (12 bud)
4764152
20 000
4764130
19 500
4764116
19 000
4764102
18 000
4764095
17 000

Slutpris SEK:
20 000
1 930 EUR, 2 192 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.