Gerda Roosval-Kallstenius oljemålning

Föregående | Översikt | Nästa

620006

GERDA ROOSVAL-KALLSTENIUS (1864-1939): Italienskt landskap från Tivoli, signerad och daterad Gerda Roosval-Kallstenius Tivoli -94, olja på duk, 68x91,5 cm

Efter studier vid Konstakademien i Stockholm fortsatte Gerda Roosval-Kallstenius 1891 sina studier utomlands, i Frankrike och Italien, under en sammanhängande treårsperiod. Maken och tillika konstnären Gottfrid Kallstenius erhöll samtidigt ett resestipendium till Italien, och medan ett antal kända verk från tiden återfinns av honom är Gerdas produktion från italienvistelsen närmast okänd. Den begränsar sig till Frankrike och Grez-
kolonin. Det aktuella verket är målat i Tivoli utanför Rom, och förmågan att i breda penseldrag fånga det vidsträckta landskapet illustrerar Gerda Roosval-Kallstenius omvittnat fina färg- och ljuskänsla.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

620006 - Gerda Roosval-Kallstenius oljemålning
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (3 bud)

4737254
12 000
4735784
10 000
4732903

3 dagar kvar
Avslutas 2019-03-25
19:20   (20:20 )
AKTUELLT BUD SEK:
12 000
1 208 EUR, 1 373 USD
Utropspris SEK:
30 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.