Anna Munthe-Norstedt oljemålning 1903

619989

ANNA MUNTHE-NORSTEDT (1854-1936): Stilleben med blommor i vas, signerad och daterad Anna Munthe Norstedt juni 1903, olja på duk, 65x51,5 cm

Anna Munthe-Norstedt bodde åren 1878-1881 i Paris och studerade för bl.a konstnären Hugo Salmson. Hon blev trogen sina motivval i form av interiörer och, inte minst, blommor, och utvecklade här en omvittnad skicklighet. Hennes stora beundran för de holländska 1600-talskonstnärerna och främst Jan Davidszoon de
Heem framkommer tydligt i det ovan avbildade, och till formatet väl tilltagna, praktverket. Blommorna i buketten är återgivna med stor detaljrikedom samtidigt som buketten är naturligt arrangerad och där glasvasen och uppslagna boken fullbordar interiörbilden.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Äldre måleri

Budhistorik (34 bud)
4764282
70 000
4764348
70 000
4764282
68 000
4764345
66 000
4764282
64 000

Slutpris SEK:
70 000
6 755 EUR, 7 672 USD
Utropspris SEK:
35 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.