Anna Munthe-Norstedt oljemålning 1903

Föregående | Översikt | Nästa

619989

ANNA MUNTHE-NORSTEDT (1854-1936): Stilleben med blommor i vas, signerad och daterad Anna Munthe Norstedt juni 1903, olja på duk, 65x51,5 cm

Anna Munthe-Norstedt bodde åren 1878-1881 i Paris och studerade för bl.a konstnären Hugo Salmson. Hon blev trogen sina motivval i form av interiörer och, inte minst, blommor, och utvecklade här en omvittnad skicklighet. Hennes stora beundran för de holländska 1600-talskonstnärerna och främst Jan Davidszoon de
Heem framkommer tydligt i det ovan avbildade, och till formatet väl tilltagna, praktverket. Blommorna i buketten är återgivna med stor detaljrikedom samtidigt som buketten är naturligt arrangerad och där glasvasen och uppslagna boken fullbordar interiörbilden.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Konst, Äldre måleri

Nybrogatan 32, Stockholm

619989 - Anna Munthe-Norstedt oljemålning 1903
Din e-postadress

Fråga
Skicka

Budhistorik (10 bud)
4745705
17 000
4745687
16 500
4745669
16 000
4742205
14 500
4742204
12 000

3 dagar kvar
Avslutas 2019-03-25
19:32   (20:32 )
AKTUELLT BUD SEK:
17 000
1 712 EUR, 1 945 USD
Utropspris SEK:
35 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 287 kr.